
Зуби мудрості або “вісімки”, як їх ще називають, отримали свою назву через те, що прорізуються зазвичай у дорослому віці, коли решта постійних зубів вже давно виросли. Зуби мудрості вважаються рудиментарним органом, які дісталися нам у спадок від наших пращурів. Це пов’язано з еволюційною зміною раціону людини — зменшенням вживання жорсткої та твердої їжі. Розвиток та ріст зубів мудрості має свої особливості, що найчастіше призводить до різних хвороб.
Найчастіше доводиться мати справу з ретинованими “вісімками”, коли зуб не може прорізатися або прорізується частково. Це найбільш поширена патологія зубів мудрості. Часто процес прорізування зуба супроводжується сильними болями, набряками та підвищенням температури. Це також пов’язано з тим, що зуби мудрості не мають своїх молочних двійників і ясна у цьому місці не пристосовані до прорізування. Існують два сценарії розвитку подій: або зуб в подальшому не буде турбувати свого хазяїна, або з часом дасть про себе знати і матиме наслідки для сусідніх зубів.
Ще одна поширена проблема зубів мудрості — дистопія. При цій патології зуб росте в неправильному положенні, може впиратися в сусідній зуб, а інколи може розташовуватися поза межами зубної дуги. Такий зуб може спровокувати виникнення абсцесів, створюватиме тиск на сусідні, зміщуватиме їх та викривлюватиме прикус. Найчастіше при дистопії зуб мудрості видаляється.
Під час прорізування зуба мудрості може розвинутися перикоронарит — запалення в області між яснами та зубом. Супроводжується сильними болями та гнійними виділеннями. Якщо вчасно не полікувати, запалення може поширитися на надкісницю і навіть кістку. Лікування перикоронариту здійснюється консервативними методами, а при гострих формах потребує хірургічного втручання — висічення “капюшона”, що утворюється над зубом.
Зуби мудрості як і всі зуби так само схильні до карієсу. Через їхню важкодоступність за ними складно доглядати, а їжі легше потрапляти у щілини. Існує підвищена небезпека утворення карієсу на сусідніх 7-х зубах. Тому найчастіше при карієсі зуби мудрості видаляють, хоча в деяких випадках лікар може прийняти рішення залишити його.
Методика лікування зубів мудрості може бути різною і далеко не завжди зводиться до їх видалення. Все залежить від індивідуальних ситуацій. Радимо звертатися за консультацією до фахівців. Лише зробивши огляд лікар-стоматолог зможе поставити точний діагноз та запропонувати правильне лікування.