
Карієс зубів є найбільш поширеною хворобою ротової порожнини, з якою зіштовхувались, мабуть, усі. Підступність карієсу полягає у тому, що він може тривалий час розвиватися непомітно, проникаючи всередину тканин зуба та руйнуючи їх. Вчасно не виявлена та не вилікувана хвороба може призвести до значних ускладнень та руйнувань зуба, а в окремих випадках — його повної втрати.
Причини виникнення карієсу
Головною причиною утворення карієсу є бактерії, що живуть у порожнині рота. Кислоти, які виділяють бактерії, вимивають із твердих тканин зубів кальцій та фтор. На процес утворення карієсу також впливає ряд інших чинників:
- Надмірне вживання солодкого та вуглеводів. Річ у тім, що така їжа містить багато цукру, який є сприятливим середовищем для розвитку бактерій.
- Поганий догляд за чистотою порожнини рота. Стоматологи радять ретельно чистити зуби хоча би двічі на день — зранку після їжі та ввечері перед сном.
- Не достатнє слиновиділення. Слина містить фермент лізоцим, який має антибактеріальні властивості та виконує функцію природного бар’єру.
- Знижений імунітет, поганий сон, постійний стрес — все це також може мати бути причиною виникнення хвороби.
Види карієсу та симптоми
Розглянемо різні стадії карієсу та характерні для них симптоми.
- Початкова стадія плями. Проявляється у вигляді плями крейдяного або темного кольору на зубній емалі. Підступність карієсу в тому, що на цій стадії людина не відчуває ні біль, ні реакцію на гаряче або холодне і без огляду виявити хворобу неможливо.
- Поверхневий карієс. Пляма на цій стадії переростає у карієс емалі. Руйнується оболонки зуба та з’являється чутливість до гарячого або холодного.
- При середньому карієсі хвороба проникає у приповерхневі шари дентину, утворюючи пустоти. Пацієнти можуть жалітися на біль, який виникає при механічних навантаженнях, зміні температури чи вживанні кислого або солодкого. При усуненні подразників дискомфортні відчуття швидко зникають.
- Глибокий карієс. Проникає в глибинні шари дентину та при подальшому затягуванні лікування спричиняє запалення пульпи — пульпіт. Біль стає досить відчутним, щоб його терпіти. Саме на цій стадії карієсу пацієнти й звертаються найчастіше до лікарів.
Лікування карієсу
Вибір лікування залежить від ступеня ураження зуба. Лікування на стадії плями та поверхневого карієсу зазвичай обмежується ремінералізуючою терапією. Це безболісна процедура з відновлення твердості емалі та мінерального складу зуба. Лікування середнього карієсу потребує видалення ураженої частини зуба методом препарування та пломбування. При глибокому карієсі часто виникає необхідність депульпації — видалення нерву, а в деяких випадках на зуб ставиться коронка.
Як бачите, надзвичайно важливо вчасно звернутися до стоматолога при перших симптомах. Це допоможе уникнути ускладнень та подальшого дорогого лікування, а Ваші зуби збереже здоровими. Щоб запобігти розвитку карієсу, фахівці радять проходити огляд у стоматолога хоча б двічі на рік.